AFRIČKI TVORIĆ-FERETKA. Zašto volimo Afričkog tvora? POGLEDAJTE OVE PRESLATKE MEDALJONE. DIO I.
AFRIČKI TVORIĆ-FERETKA. Zašto
volimo Afričkog tvora? POGLEDAJTE OVE PRESLATKE MEDALJONE.
AFRIČKI TVOR
Zašto volimo Afričkog tvora?
Afrički tvorovi ili ferreti su inteligentne, osjećajne i zaigrane životinjice. Spavaju od 16-20 sati dnevno, a ostatak vremena provode u igri i zabavi. Vole igre skrivača, odnošenja i skrivanja raznih stvari, a svoje vlasnike traže da se uključe u igru. Tvorić se može i izvoditi u šetnju izvan prostora u kojem boravi. Pri tome treba obavezno koristiti tzv. "H" povodac namijenjen tvorovima ili malim mačićima. Dok je izvan sigurnosti svoga doma, tvorić se ne smije ostavljati bez nadzora vlasnika. Tijekom šetnje tvorić neće hodati uz nogu vlasnika kao pas, već će htjeti zaviriti gdje god to može. Znatiželjni su i vole istraživati nove prostore pa treba biti pažljiv kako se ne bi zavukli u neki nedostupan prostor.
Afrički tvor se voli maziti i veže se uz osobu koja se o njemu brine. Ipak, tvorići nisu kućni ljubimci idealni za malo dijete. Djeca ne znaju kako primiti životinju i u tim pokušajima mogu biti gruba. Na taj način mogu ozlijediti tvorića ili pak tvorić može ugristi ili ogrepsti dijete. Iz tih razloga potrebno je uvijek nadzirati igru i druženje djeteta sa tvorićem.
Porijeklo:
Afrički tvorovi se uvrštavaju u porodicu kuna, lasica, jazavaca i tvorova.
Prema literaturi i dosadašnjim spoznajama pripitomljeni su prije 1500 g.p.n.e. u Egiptu. U Ameriku su došli prije 300 godina brodovima gdje su korišteni za lov miševa i štakora, budući da su u tome imali više uspjeha od mačaka. Ubrzo je otkrivena i njihova umiljata priroda, pa tako ferret postaje kućni ljubimac koji se danas nalazi na trećem mjestu zastupljenosti kućnih ljubimaca u Americi. Životni vijek ovih životinjica je od 6-10 godina ovisno o brizi koja im je pružena od strane njihovih vlasnika.
Smještaj i njega:
Tvorovi puno spavaju, a ostatak se dana vole igrati i istraživati, stoga im je potreban kavez minimalnih dimenzija 80x60x60cm. Potrebno je nabaviti žičani kavez uskih rešetki, po mogućnosti s više etaža.
Kavez mora biti prostran, lako održiv, dobro ventiliran i mora imati dovoljno uske rešetke da se kroz njih tvorić ne može provući. Na vrata kaveza obavezno se moraju staviti dodatne zaštitne bravice jer će inače tvorić vrlo brzo pronaći način kako da otvori vrata kaveza. Podiji moraju biti od plastike, a ljestve od drveta ili plastike.
Ukoliko kavez ima žičane podije i ljestve, obavezno ih se treba osigurati pamučnom tkaninom kako tvoriću ne bi noge i kandže zapinjale. U kavez smjestite dekicu i/ili ležaljku, razne tunele, ljestve, posudu za hranu i vodu koje se mogu pričvrstiti na stijenke kaveza te obavezno posudu za obavljanje nužde ispunjenu pijeskom za mačke. Kavez i ležaljke se trebaju redovito čistiti, a posudu za obavljanje nužde održavati urednom. Tvorovi imaju specifični miris koji je u vrijeme parenja intenzivniji. Kad su prestrašeni, ljuti, uzbuđeni ili u snu, također znaju ispustiti specifičan miris.
Sterilizirane i kastrirane životinjice gube taj miris, pa se on gotovo niti ne osjeti. Bez obzira na taj njihov miris, tvorovi se ne smiju kupati prečesto. Jednom u dva do tri mjeseca je sasvim dovoljno. Prečestim pranjem njihova koža počinje lučiti više masnoće što utječe na kvalitetu i opadanje dlake te većim zaudaranjem. Prilikom kupanja koriste se šamponi namijenjeni tvorićima ili "no tears" šamponi za malu djecu. Kako imaju tjelesnu temperaturu višu od naše, voda u kojoj se kupaju treba biti jako topla tako da je nama skoro pretopla.
Najlakše je okupati tvorića pod slavinom i tekućom vodom. Prilikom kupanja treba paziti da šampon ne ulazi u oči, nos i uši životinjice. Valja napomenuti da se svi tvorići ne vole kupati pa ostaje na procjeni vlasnika kako će kupanje svome tvoriću učiniti što zanimljivijim i manje stresnim.
Tvorići nemaju dlaku sklonu zamršivanju pa stoga nema veće potrebe za češljanjem dlake. Vlasnik može, naročito u sezoni linjanja, gustim češljem nježno iščetkati svog ljubimca, pa će na taj način brže skinuti s krzna otpalu dlaku.
Tvorići imaju kandže koje im se trebaju redovno podrezivati. Prilikom toga je važno pripaziti na žilu u kandži koja je crvene boje i lako uočljiva budući da su kandže prozirne. Kandže je najlakše odrezati običnom grickalicom. Nepodrezane kandže predstavljaju tvoru veliki problem jer će se početi listati i trgati, te će njima zakačiti za svaki materijal (krevetić, ležaljku, tepih, ručnik i sl.).
Posebnu pažnju treba posvetiti čistoći ušiju i to zbog velike mogućnosti nakupljanja i stvaranja ušnih gnjida. Uši se obavezno moraju čistiti redovito, npr. jednom u dva tjedna. Prilikom čišćenja koristi se otopina za čišćenje ušiju životinja i pamučni štapići uz veliku pažnju kako se tvorić ne bi ozlijedio.
Tvorovi se linjaju dva puta godišnje, u proljeće i jesen i to kako bi zamijenili ljetnu dlaku sa zimskom i obrnuto. Ukoliko se drže u stanu u kojem je centralno grijanje ovaj proces može kasniti pa je potrebno ovu činjenicu imati u vidu prilikom izlazaka s tvorićem.
Tvorovi imaju dlaku i podlaku, nemaju znojne žlijezde (ne znoje se), pa su skloni toplotnom udaru. Ne smije ih se ostavljati na direktnom sunčevom svjetlu jer je već iznad 27°C za njih pretjerana vrućina, a na 30 - 32°C mogu doživjeti toplotni udar.
Ukoliko je tvor pušten u prostoriji ili po stanu, svakako obratite pažnju na to da se ne može negdje zavući, zakvačiti kandžicom ili dospjeti do nečega što bi ga moglo ozlijediti. Ferretproofing pretpostavlja osiguranje prostora u kojem se tvorić slobodno kreće. Tvorovi se savršeno znaju zaviriti i uvući se u bilo koju rupu. Sve to predstavlja potencijalnu opasnost za njega.
Zbog toga, a kako bi se izbjegle neželjene situacije opasne po život tvorića, ali i prostor vlasnika, potrebno je zaštiti: utičnice, krevete, naslonjače, ormariće, kuhinjske elemente, pečnice, perilice za rublje ili suđe, kupaonice, kablove, štednjake, hladnjake i sva ona mjesta za koja vlasnik pretpostavlja da predstavljaju opasnost. Tvorovi nisu glodavci i neće glodati kabele i razne žice. Mogu se poigrati njima tako što će ih htjeti odvući nekuda ili se zapetljavati u njih.
Nadalje, potrebno je od dosega tvoriću osigurati spužvice, gume, lijekove, olovke, mobitele, daljinske upravljače, novčanike, kartice i slično, a kako ne bi naudile zdravlju ili pak vlasniku zadale glavobolje zbog neuspješne potrage za istim. Budući da su vrlo inteligentne životinje, nije poželjno podcjenjivati njihove sposobnosti da upadnu u neku nepodopštinu.
Tvorovi grizu (neki jače, neki slabije), stoga je potrebno dosta strpljenja da bi ih se od toga odviklo ili im se griženje dopuštalo samo tijekom igre. U početku će vam za rukovanje možda biti i potrebna rukavica (ovisno o jačini ugriza), no kad jednom uspijete postići da tvor ne grize s namjerom da vas ozlijedi, shvatiti ćete da se sav uloženi trud itekako isplatio.
Tvorovi su osjećajne i inteligentne životinje. Podložni su stresu pa se stoga prema tvoriću ne smiju primjenjivati kazne u obliku zlostavljanja ili zanemarivanja. Iako puno spavaju, u tih par sati dnevno koliko su budni, traže vašu pažnju, te ih nemojte zanemarivati. Razne igre lovice ili skrivača u kojima sudjelujete zajedno s vašim ljubimcem njemu su neizmjerna sreća, a vas njegovo veselo glasanje, popularno nazvano doktanje, sigurno neće ostaviti ravnodušnim.
Tvorovi obožavaju šetnje i istraživanja te ih uz ormicu prikladne veličine i uzicu možete šetati prirodom.
Kako
pripitomiti Afričkog tvora?
Tvorići su u početku
oprezni, osjetljivi i plašljivi. Podložni su stresu pa ne podnose
nagle pokrete, buku, kažnjavanje i grubost. Da biste tvorića
pripitomili i naučili poželjnom ponašanju i maženju, trebati će
vam vrijeme i strpljenje. Što ćete se više i kvalitetnije baviti
svojim ljubimcem, to će rezultati vašeg truda biti
vidljiviji, a potom veselju nema kraja. Pitomi i uvježbani tvorić
je prava mala zaigrana maza.
Tvorić se pridržava
na način da se jednom rukom primi ispod prednjih nogu, a drugom
rukom pridržavaju zadnje noge. Prilaziti mu treba polagano i bez
naglih trzaja i vike. Kad se privikne na vlasnika, tvorić će sam
zatražiti od vlasnika da ga primi u ruke i da ga mazi. Dok je tvorić
u rukama s njime se ne smije igrati i poticati na igru. On mora
naučiti da su ruke mjesto za maženje i izmjenjivanje nježnosti.
Ako se tvorić uzvrpolji i želi da ga se pusti iz ruku, ne smije se
pustiti. Treba ga čvršće prihvatiti jer će u protivnom naučiti
kako vrpoljenje znači slobodu. I tu je izmjenjivanju nježnosti
kraj.
Valja znati da se
tvorići ne odazivaju na imena, ali će vrlo lako naučiti što znači
određeni zvuk. Pa tako, kada se tvorić želi dozvati, dovoljno je
zveckati posudicom u kojoj se nalaze njegove omiljene poslastice.
Ubrzo će shvatiti što se od njega očekuje i pojaviti će se
tražeći poslasticu. Vlasnik ga pritom obavezno mora nagraditi.
Primjedbe
Objavi komentar