ZAMORČIĆI-Vole se igrati i uživaju u društvu i pažnji zbog čega su pravi maleni zabavljači.


ZAMORČIĆI-Vole se igrati i uživaju u društvu i pažnji zbog čega su pravi maleni zabavljači.
ZAMORČIĆI-Vole se igrati i uživaju u društvu i pažnji zbog čega su pravi maleni zabavljači.
KARAKTER ZAMORČIČA
Zamorčići su jedni od najdobroćudnijih kućnih ljubimaca. Ova životinjica je plaha te je treba naučiti na ljudski dodir, a jednom kada vas prihvati postat će prave male mazilice.
Za razliku od kunića i hrčaka koji će vas, ako se osjete ugroženo, rado gricnuti, zamorci gotovo nikada ne pokazuju nikakve znakove agresivnosti. Ako im se ne sviđa vaše ponašanje, oni će vas upozoriti tihim predenjem ili će pak zbrisati u svoju kućicu.
Vole se igrati i uživaju u društvu i pažnji zbog čega su pravi maleni zabavljači. Ako nemate puno vremena za svoje životinjice preporuka je da kupite dva zamorca jer će tako biti puno sretniji.
ODRŽAVANJE ZAMORACA
Kako bi bili zdravi i sretni zamorcima je potrebno osigurati dovoljno veliki smještaj. Zamorčićima nije potrebna nikakva rešetka već samo plastična, četvrtasta posuda dubine 15 do 20 centimetara jer se oni, za razliku od kunića, ne penju niti  skaču.
Podloga može biti od piljevine koja nije skupa  ili pak od dekice za dnevni boravak koja se može oprati i ponovno koristiti. Zamorčići su vrlo čiste životinje pa im kavez treba očistiti jednom sedmično.
Ne treba ih četkati (osim dugodlakih) niti kupati, a odlazak kod veterinara nije potreban ukoliko je životinja u kući, jede i vesela je.
BOLESTI ZAMORACA
Zamorci su po prirodi vrlo zdrave životinje koje će, ako ih zdravo hranite i redovno održavate njihov smještaj, biti sretne te mogu doživjeti ti lijepe godine. Prosječan životni vijek im je oko 7 godina, no neki mogu doživjeti i više.
Kako bi ih zaštitili od bolesti važno ih je držati na mjestu u vašem stanu koje nije izloženo propuhu. Iako zamorčiće možete kupati, nije preporučljivo jer mogu dobiti upalu pluća ili, ako im voda uđe u uši i upalu uha.
OPREMA ZA ZAMORCE

Zamorčići su vrlo jednostavna bića s kojima nećete imati nikakvih problema. Što se opreme tiče, jedino što im je potrebno je kavez ili posuda u kojoj će boraviti, kućica u kojoj će se sakriti i spavati, pojilica za vodu (nikako zdjelica) i posudica za hranu.
Želite li zabaviti svog ljubimca, napravite mu tunel od kartona ili pak mostić od grančica. Ovi simpatični čupavci vole igru pa ih možete izvaditi iz kaveza i staviti u improviziranu igraonicu gdje se možete s njima igrati.
ISHRANA ZAMORACA
Zamorci nisu zahtjevne životinjice. Oni su pravi maleni gurmani čija ishrana je vrlo raznolika. Ovaj maleni glodar glasanjem će vam dati do znanja da je vrijeme za hranjenje. No trebate biti umjereni jer ove simpatične izjelice vole grickati do mile volje.
Glavna hrana zamoraca (80 posto dnevne ishrane) je sijeno kojeg moraju imati stalno i to u neograničenim količinama te gotova dehidrirana hrana (bez žitarica).
Što se svježih namirnica tiče svaki dan omogućite svježe voće (svo voće koje ima više od jedne koštice poput jabuke, kruške, jagode, naranče, mandarine, bobičastog voća…) i povrće (sve osim žitarica, mahunarki i ljutog povrća poput češnjaka, đumbira, luka i papričice). Namirnice moraju biti oprane, svježe i suhe.
Zamorci su simpatični i dobroćudni čupavci s kojima nikada nije dosadno. Vole ljude, uživaju u hrani, a briga oko ovih neodoljivih glodara je vrlo jednostavna.
NAJBOLJE što možete učiniti za svog zamorca, jeste nabaviti mu društvo.
Zamorci su vrlo društvene životinje, koje žive u kolonijama u divljini. Upravo zato, i domaći zamorci bit će najsretniji ako imaju društvo u kavezu. Najbolje će se slagati oni, koji su od samog početka zajedno te oni sterilizirani. No, naučit će se slagati i oni, koji se upoznaju u nešto starijoj dobi.
Ono što trebate znati, prije nego stavite dva zamorca u kavez, jeste da ih prije toga  morate pravilno upoznati. Počnite tako što ćete ih držati u odvojenim kavezima, jednog pored drugog, tako da se mogu vidjeti i namirisati. Ostavite kaveze tako tjedan ili dva, kako bi se naviknuli jedan na drugoga. Nakon toga, pustite ih u jednu osiguranu prostoriju van kaveza ili u kavez koji nije poznat niti jednom od njih. To neutralno područje može im pomoći da postanu međusobno teritorijalni. Nakon što primijetite da se ne tuku i ne svađaju te se snalaze sasvim dobro u takvoj situaciji, možete ih početi držati zajedno.
Ako imate samo jednog zamorca i ne planirate uzimati još jednog ili više njih, pobrinite se da se svakodnevno poigrate s njim, jer vi ste mu jedini izvor zabave. Možete ga samo nositi i maziti ili se poslužiti raznim igračkama.
Ako pak imate više zamoraca, budite sigurni da provedete neko individualno vrijeme sa svakim od njih, kako bi se povezali s vama. Iako oni jesu jedni drugima društvo, itekako će cijeniti kvalitetan odnos s vlasnikom. Ako ste povezani s njima, i vama će biti puno lakše i ugodnije rukovati s njima.
ZAMORCI obožavaju dvije stvari: glodanje i igru. Kako bi im osigurali zdrav i sretan život pobrinite se da  uvijek budu aktivni i da im nije dosadno. Možete osmisliti cijeli niz zabava za zamorca, posebno ako niste puno vremena kod kuće.
Postavite  po kavezu razne vrste poslastica kao što su komadići jabuke i mrkve. To će biti prava zabava i vježba za vašeg zamorca, a pronalazak poslastice bit će dodatna nagrada.
Savršena igračka za zamorca je rola papirnatih ručnika. Stavite je u kavez i u nju malo hrane. Ne zaboravite prerezati karton po sredini kako zamorac ne bi ostao zaglavljen. 
Zamorci se vole skrivati, pa mu u kavez stavite malu kutiju ili kućicu s otvorima kroz koje će viriti. 
Neka kavez uvijek bude u prostoriji u kojoj ljudi najviše borave. Ove životinjice ne vole samoću.
Napravite mu malu policu u kavezu na koju će se moći popeti i promatrati svijet oko sebe. 
Zamorci su jako zabavni i vole se družiti s ljudima. Uvijek su spremni za igru, a kada pobjegnu iz kaveza omiljena igra im je ona skrivača. 
Zamorci koji nemaju krzno jako su škakljivi. 
Kako vole glodati, ako možete, nabavite im grančice jabuke. Osim što će im glodanje biti zabava, pomoći će im održati zube zdravim.
Redovno ih puštajte iz kaveza i provedite vrijeme u igri s njima. Na pod postavite kartonske role u koje ćete sakriti njihovu omiljenu hranu. Istraživanje je dobro kao igra, ali i kao vježba za vašeg zamorca. 
U malu posudu stavite piljevinu ispod koje ćete sakriti poslastice. Vaš zamorac će uživati u istraživanju i otkrivanju poslastica.
Nabavite još jednog zamorca, ako za to imate mogućnosti, jer ove životinje vole društvo. Zanimljivo je da najviše vole biti s istom vrstom, pa tako ako već imate ženku neka i drugi zamorac bude ženka. 
Ako imate dvorište i sigurni ste da ćete moći paziti na zamorca da se ne izgubi, omogućite mu zabavu u vrtu. Ne izvodite ga van ako je temperatura viša od 26 stepeni, jer će im postati prevruće. Nije pametno ostavljati zamorca u dvorištu bez nadzora, jer on je stručnjak za bježanje. Zamorci su skloni hipotermiji pa pazite da ih ne izvodite po velikim hladnoćama.
 






































Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Kunić lavlja glava- karakteristike ovog specifičnog kunića i kako se o njemu brinuti.

LAVLJOGLAVI KUNIĆI-ISHRANA MALIH MAZA.

Ovnoliki-patuljasti-kunic-prava sam maza.