HRČAK-Hamster-Za razliku od mnogih malih sisara, hrčci uopšte ne smrde.

HRČAK-Hamster-Za razliku od mnogih malih sisara, hrčci uopšte ne smrde.

ODABIR KAVEZA
Postoje mnoge vrste kaveza na tržištu. Moglo bi se  reći da svaka vrsta ima svoj tip kaveza. Bitno je naglasiti da kupite što veći kavez koji  možete priuštiti jer kada hrčak naraste neće mu biti tijesno. Uvijek mu u kavezu kupite i kotač, bočicu za vodu i dvije posudice za hranu i zelenilo.
METALNI KAVEZ: to je najčešća vrsta kaveza za hrčke, posebno je pogodan za Sirijskog hrčka.
Podnožje kaveza se lako čisti dok je nešto više posla sa rešetkama.
Pazite na vratašca, bilo bi dobro da imaju dobar mehanizam za zatvaranje jer kada hrčak odraste lako otvori vratašca. Trebalo bi jedino još naglasiti da ovakva vrsta kaveza nije za male vrste hrčaka jer se lako provuku između rešetaka.
PLASTIČNI I STAKLENI KAVEZ: Ova je vrsta još popularnija za držanje hrčaka bilo koje vrste, jedina joj je mana da je stakleni i veliki, te težak je za prenošenje.
Ova vrsta kaveza dobra je za male vrste i usto se lako cijeli čisti.
U bilo koji od  navedenih vrsta kaveza možete dodati i različite vrste igračaka i raznih tunela koji vašem hrču omogućavaju zabavniji i sretniji život.



ČIŠĆENJE KAVEZA
Čišćenje kaveza je od životne važnosti za zdrav život vašeg hrčka i čišćenje bi trebalo poduzimati najmanje jednom sedmično. Prilikom čišćenja pripazite da vam hrčak ne pobjegne pa ga stavite u zamjenski kavez ili slično.
Kao prvo stelju i otpatke odbacite u kantu za smeće pazite da ne dižete prašinu i da je ne udišete. Bilo bi dobro da nakon toga cijeli kavez potopite u vruću ili barem toplu vodu, a ako koristite i neko sredstvo za pranje kaveza pazite da ga dobro isperete i nikada nemojte koristiti deterdžente za pranje suđa ili slične jer su otrovni za vašeg hrčka.
Bocu za vodu možemo očistiti četkom za pranje bočica, jer  lagano uklanjamo i nakupljene alge. Kada očistite kavez postavite u kavez stelju, kao i hranu i vodu na ista mjesta.
Vrlo je bitno da se kavez čisti redovno jer je to važno za zdravlje vašeg hrčka.
Pogotovo metalni kavezi imaju jednu opasnost, a to su rešetke budući da ih hrčci grizu i ako na njima ima ostataka hrane može doći do razvoja bakterija koje su opasne po zdravlje hrčaka.
"POSTELJA" ZA HRČKA
Postelja ili stelja za vašeg hrčka mora se kupovati planski najbolje je koristiti bezmirisne drvene strugotine jer nekad miris bora može uzrokovati iritaciju nosnih kanala.
Trebalo bi izbjegavati  cedrovo drvo jer je zbog veće količine fenola vrlo toksično za jetru hrčka. Drvene se strugotine koriste za postelju hrčku, a isto tako imaju ulogu upijača mirisa i urina hrčka, ali se mora napomenuti das u oni vrlo čiste i uredne životinjice i to vrše na jednom mjestu.
Ako očekujete leglo složite gnijezdo od mekanog papira, no nikada ne koristite novine jer su toksične. Nemojte koristiti vatu jer ako je hrčak proguta može uzrokovati začepljenje probavnog trakta.
PREHRANA
Hrčci su vrlo raznovrsni po pitanju prehrane i u principu nema prevelikog problema oko toga no ipak izbjegavajte prehranu sa citrus voćem. U zamjenu možete dati bananu, jabuku, lješnjake, rižu, piletinu i naravno kupovnu hranu specijalno namjenjenu hrčcima.
Koliko god hranili hrčka zelenom hranom važno je reći da u kavezu obavezno mora postojati i posudica sa vodom koja se svakodnevno mijenja. Bez vode će vaš hrčak uginuti.
Uobičajena je količina hrane za Sirijskog hrčka jedna velika žlica, no i to je jako individualno pa promatrajte svoga hrčka pa mu prema tome i prilagodite količinu hrane. Suha hrana može biti u kavezu cijeli dan dok voće i ostalo neka bude neko vrijeme i nakon toga ga izvadite da ne maže kavez i vašeg hrčka. 

NJEGA I BRIGA
Nakon što donesete hrčka kući dajte mu nekoliko dana da se prilagodi na novu sredinu i na nove ljude i mirise, nemojte ga odmah loviti jer je to kontraproduktivno neka se pomalo navikava na vas.
Prilikom hranjenja pričajte svom hrčku neka zapamti vaš glas. Prilikom uzimanja hrčka u ruke napravite od ruku " čašicu" i u nju prihvatite hrčka nikako ga nemojte uzimati na neke druge načine.Po prilici u roku od tri tjedna vaš bi se hrčak trebao naviknuti na držanje u vašim rukama.
Evo još nekoliko savjeta za pripitomljavanje vašeg hrčka:
1.Nekoliko dana promatrajte dnevni ritam vašeg hrčka, kada je budan, kada jede i ostalo. U vrijeme kada je budan to je najbolje vrijeme za navikavanje na vaše ruke. Postavite u svoje ruke njegovu omiljenu hranu tako da ga to privuče. To je najbolji put za pripitomljavanje.
2. Nakon nekog vremena vaš će vam hrčak toliko vjerovati da ćete ga moći bez problema u rukama iznijeti izvan kaveza.
3.Smislite i neke igre kada je izvan kaveza biti će vam zgodno ga promatrati na slobodi samo pazite da vam ne pobjegne.
Privikavanje na ruke je dugotrajan proces i zahtijeva mnogo vremena i strpljenja no vraća se višestruko po se isplati potruditi kako bi mogli uživati sa svojim hrčkom. 

Hrčak, koji pripada porodici glodara, jedan je od napopularnijih malenih kućnih ljubimaca širom svijeta. Hrčci su slatke, čiste i zaigrane životinjice o kojima nije teško voditi računa, što ih čini savršenim kućnim ljubimcima za sve uzraste. Hrčak spava danju, a aktivan je noću. Jedina žalosna stvar je kratak životni vijek, obično požive oko dvije do tri godine.
Kada nabaviti hrčka
Mladog hrčka možete nabaviti u svako doba godine. Prilikom kupovine važno je paziti da je životinjica umiljata, živahna, sjajne dlake i vedrih očiju. Zdravom hrčku dlaka leži uz tijelo, a koža mu je neobično pokretljiva. 
Smještaj
Kavez za hrčka ne smije da bude manji od 35 x 25 x 20 centimetara. Povoljnije je kad su vratašca s gornje strane i kad se dobro zatvaraju, jer hrčak je vrlo spretan i rado pobjegne. Novonabavljenog hrčka trebalo bi ostaviti dva do tri, dana na miru da se u svom novom kavezu odomaći. Važno je znati da se odrasli zlatni hrčci međusobno ne podnose. Na dno kaveza trebalo bi staviti piljevinu, pijesak ili slamu, a kako hrčak preko dana voli da spava, u kavez bi trebalo staviti i malu, najčešće plastičnu kućicu, koja će mu zamjeniti gnjezdo u prirodi. Hrčci tu često navuku zalihe hrane, a ženka će se okotiti. Kad hrčak, kojeg držimo slobodno u stanu, izgrize namještaj, moramo znati da to nije učinio da nas naljuti, već iz jednostavne potrebe da izbrusi zube. Zato ne zaboravite da u u kavez stavite drvene oblice, zrnastu hranu ili dvopek! Hrčci su životinje koje se mnogo kreću i treba im omogućiti da se izmore: u točku ili bubnju istrčaće se.
Hrana
Hrčku se hrana stavlja u keramičke posudice, dok je vodu najbolje staviti u pojilice, koje se mogu nabaviti u specijalizovanim prodavnicama za kućne ljubimce. lako vlada mišljenje da su glodari isključivo biljojedi, to je samo djelimično tačno. Kupovne mješavine zrnjevlj (suncokret, pšenica, kukuruz) čine glavnu hranu, dok voće, povrće i zeleniš/trave zaokružuju taj jelovnik. Kao izvor bjelančevina, životinji treba povremeno ponuditi krto meso. Povoljna je i industrijski pripremljena hrana za pse, a maslačka, crvene djeteline, korena repe, raznih trava leti i sami možemo pronaći na livadama. 
Čišćenje
Za razliku od mnogih malih sisara, hrčci uopšte ne smrde. Zato je dovoljno kavez čistiti svakog trećeg do petog dana: zamjeniti staru podlogu novom i oprati hranilicu i pojilicu.
Karakteristike
Hrčak je noćna životinja: ako ga uznemirimo preko dana, uskoro ponovo ode da spava. Kao i mnoge druge pustinjske životinje, i zlatni hrčci znaju da zapadnu u obamrlo stanje koje se pogrešno naziva „bolest spavanja“. Takav „letnji san“ se javlja pri temperaturi od 21 - 27 stepeni Celzijusa. Kad je hrčak izložen nižoj temperaturi - od 5 stepeni Celzijusa, može da zapadne u „zimski san“. Takvu životinju možemo ponovo da "oživimo" posle 30 do 60 minuta utopljavanja. Uzrast od dve godine predstavlja za hrčka već visoku starost.




Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Kunić lavlja glava- karakteristike ovog specifičnog kunića i kako se o njemu brinuti.

Ovnoliki-patuljasti-kunic-prava sam maza.

LAVLJOGLAVI KUNIĆI-ISHRANA MALIH MAZA.