Kada im se posveti dovoljno vremena i strpljenja, kunići mogu biti vrlo privrženi ljubimci i uvijek spremni na igru.

Kada im se posveti dovoljno vremena i strpljenja, kunići mogu biti vrlo privrženi ljubimci i uvijek spremni na igru.
Kunići su jako osjetljivi na ponašanje vlasnika koje ih na bilo koji način ugrožava. Patuljasti kunić
Osobine 
Uzgajaju se samo kao kućni ljubimci. Imaju iste karakterne osobine kao i ostali domesticirani kunići, s malo više temperamenta. Energični su i osjetljivi (lako se može uznemiriti). Mogu biti za kuću i mogu se prilagoditi društvu kućnog psa i mačke, ali i drugih kućnih ljubimaca. Vrlo su nježne životinje i podložni su stresu. Treba ih razlikovati od zečeva.
Opšte karakteristike
Dugi su 34-45 cm. Čistokrvni patuljasti kunići teški su od 500 g do 1400 g; veći pripadnici vrste teže od 1400 g do 1800 g. Žive od 10 do 12 godina.
Neke od boja: crna, plava, čokoladna, jorgovan (blijedoljubičasta), čeličnosiva, vidra, srneća, ris, opal, žućkastosmeđa (zagasito), takođe i bijeli crvenooki (rubin) i plavooki.
Ishrana
Hrane se travom, žitaricama i raznim sočnim zelenilom. Imaju slabiji probavni sustav od svojih većih rođaka i lisnato povrće poput salate i kupusa može im zadati zdravstvene probleme. Veliki udio njihove ishrane čini sijeno, koje je vrlo važno za probavu.
Kunići su vrlo privrženi kućni ljubimci. Pitomi su, dragi, veseli, inteligentni i vole društvo ljudi. Životni vijek im je oko 10 godina. Porijeklom su iz jugozapadne Europe (Pirenejski poluotok) i sjeverozapadne Afrike. Vrrlo su društvena i zaigrana bića. Vole da se maze i bilo bi dobro da se od malih nogu što više drže u rukama ili u krilu. S njima se treba postupati nježno i s ljubavlju. Ne vole da ih podižete za uši ili kožu iza vrata, nego ih treba držati jednom rukom ispod donjeg dijela tijela, a drugom ispod prsa. 
Uvijek moraju imati oslonac, jer se tako osjećaju sigurnije. Imaju ukorijenjen nagon za društvom. Odlično se slažu mužjak i ženka, a parovi istog pola se slažu samo ukoliko su kastrirani. U suprotnom znaju biti agresivni. Oni se dobro slažU sa svim drugim vrstama kućnih ljubimaca. Bilo bi svakako dobro da se upoznaju postepeno. Ukoliko kunić nije kastriran, može doći do agresivnosti u suživotu sa zamorčićima.
Prilično su inteligentni kućni ljubimci. Lako se dresiraju. Već poslije kraćeg perioda većina nauči da razumije neke riječi ili komande, a ako se dobro obuče mogu da prepoznaju vlasnika i jedu mu iz ruke. Veoma nezavisna bića, pa ne očekujte apsolutnu poslušnost.
Smještaj
Kavez s plastičnim dnom, smješten u uglu prostorije, je najprihvatljivije rješenje. Kavez se lako čisti i održava. Kunić će ga brzo prihvatiti jer će mu tu biti hrana, voda i skrovište. Na dno kaveza je potrebno prostrijeti piljevinu ili stelju od npr. usitnjene kukuruzovine. U kavez se treba staviti zdjelica za zrnatu hranu, a za vodu je dobro postaviti pojilicu, koja na kraju cjevčice ima metalnu kuglicu. 
Kunić potiskuje takvu kuglicu njuškom i voda ističe. Pojilica je dobro rješenje jer voda ne curi, ostaje čista, a možete u nju dodavati i vitaminske dodatke ili eventualno lijek kada je to potrebno. U nastambu možete smjestiti kućicu, igračke ili drvenu daščicu za penjanje. Veličina nastambe za patuljastog kunića zavisi o tome koliko često će biti pušten i slobodno se kretati. Kavez dimenzija 120x60 dovoljan je ako će u njemu životinja jesti i spavati. Uživaju u kretanju, istraživanju i igri, pa ih je važno što više puštati. 
Kavez treba kompletno očistiti jednom sedmično (promijeniti stelju i obrisati stranice i dno kaveza). Potrebno je i 2-3 puta sedmično očistiti samo vlažna mjesta u kavezu. Neki vlasnici vlažne mrlje čiste svaki dan, dok drugi kompletno čiste kavez svakih 3 - 4 dana. Sve zavisi od broja i veličine životinja, njihovog urina i stolice, te mjesta gdje obavljaju nuždu, veličine kaveza i vrsti stelje. Zbog bogatog krzna teško podnose visoke temperature. Zato kavez nemojte stavljati blizu radijatora ili direktno na sunčevo svijetlo, te na propuh. Ne preporučuje se postavljanje kaveza na povišena mjesta, jer se boje visine. Pripazite i na biljke ukoliko ih imate u stanu, jer neke vrste mogu biti otrovne za vašeg ljubimca (npr.difenbahija i oleander).
Ishrana
Najvažnije u ishrani kunića je sijeno.Sijeno možete davati u neograničenim količinama. Kuniću se dnevno treba davati i svježe povrće (mrkva, listovi brokule, kelj, blitva, djetelina, cvjetovi i listovi maslačka, peršin), ali tek poslije šestog mjeseca starosti. Osim navedenog, jedu i gotovu mješavinu sjemenki. Vole i voće, ali ga treba davati u malim količinama (jabuke, kruške, banane, naranče, breskve, šljive). Bitno je da im je svježa voda uvijek dostupna. Izbjegavati: karfiol, kupus, čokoladu, svježi kruh, špinat, rajčicu, krompir. Uvođenje novih namirnica u ishranu treba biti postepeno, naročito kod mlađih kunića. Nije poželjno u ranijoj životnoj dobi hraniti ih sa svježim povrćem, jer postoji opasnost od probavnih tegoba, tj. smetnji koje mogu rezultirati pojavom proljeva i dehidratacije, što povlači za sobom obavezan odlazak kod veterinara, liječenje i sl. Radije pričekajte da napuni šest mjeseci starosti, te mu onda u ishranu možete uvoditi svježe povrće. Svježa hrana bi trebala biti ubrana s čistih površina, (izbjegavajte gradske parkove), oprana i osušena. Ukoliko je ne pojede u periodu od 1-2 sata, uklonite je iz nastambe.Vrlo je važno da unosi u organizam dovoljne količine vitamina C, a to se postiže svakodnevnim hranjenjem povrćem i voćem.
Razmnožavanje
Male vrste/rase polno sazrijevaju nešto ranije (s oko 5 mjeseci), a mužjaci s oko 6 mjeseci. Veće vrste/rase sazrijevaju nešto kasnije ( 7 - 9 mjeseci ). Kod parenja se uvijek ženka dovodi kod mužjaka. Preporučljivo je uvijek pariti podjednako velike životinje ( ukoliko je mužjak krupan, mladunci će biti veliki i postoji velika šansa komplikacija prilikom poroda ). Ukoliko se radi o starijem zecu, koji do sada nije imao okot, za očekivati je veliku smrtnost u okotu (veću od 50% ). Kunići mogu imati 4 - 6 legala godišnje, a sposobni su za razmnožavanje do svoje 6 godine starosti. Ne preporučuje se više od 1 - 2 legla godišnje, jer to iscrpljuje majku, a sama trudnoća traje oko 1 mjesec. Parenje je uvijek vezano kod svih životinja, pa tako i kod kućnih ljubimaca za proljeće i traje do jeseni. Ženka nosi mladunce 28 - 31 dan. U jednom okotu na svijet dođe do 8 mladunaca, a oni se rađaju goli i slijepi. Ženka doji oko 3 sedmice. Ženke i mužjake koje ne namjeravate pariti najbolje je kastrirati/sterilizirati.
Zdravlje
Zdrav kunić ima suhu njuškicu, bistre oči, živahan je i puno se kreće. Zubi i nokti trebaju se povremeno rezati. Potrebno ih je redovno četkati kako bi se skinula suvišna dlaka (linjaju se svaka tri mjeseca ). Zdrav kunić ima čisto i gusto krzno. Vrlo je bitno da kunić ima uvijek grančice (jabuke ili lješnjaka) na koje će "trošiti" zube. 
Odlike zdravlja su :
- Čista i gusta dlaka
- Suh nosić
- Bistre oči
- Čvrsta i redovna stolica
- Živahno kretanje
- Zubići i nokti ne trebaju biti predugački


Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Kunić lavlja glava- karakteristike ovog specifičnog kunića i kako se o njemu brinuti.

LAVLJOGLAVI KUNIĆI-ISHRANA MALIH MAZA.

Ovnoliki-patuljasti-kunic-prava sam maza.