Sugar Glider, mali zlatni penjaš- ne smiju nikad da budu usamljeni, jer lako padnu u depresiju, pa čak mogu i da uginu od tuge.


Sugar Glider, mali zlatni penjaš- ne smiju nikad da budu usamljeni, jer lako padnu u depresiju, pa čak mogu i da uginu od tuge.
Oni su mali, slatki torbari porijeklom iz Australije, čije ime znači ''sladak letač''. Toliko su majušni da mogu u dlan da stanu. Slično kao i leteće vjeverice, imaju membranu između nogu, pa prilikom skoka sa jedne grane na drugu liče na male padobrance. Hrane se voćem poput manga, kivija, jagoda i lubenice.... Ne smiju nikad da budu usamljeni, jer lako padnu u depresiju, pa čak mogu i da uginu od tuge.
Vrlo su društveni, vole da se igraju, lako se održvaju. Obezbijedite im dovoljno veliki smještaj i uživaće, a i Vi sa njima. Mali zlatni penjaš (engl. sugar glider), porijeklom je iz Australije, a ime je dobio po dvije stvari: kao prvo, on može kliziti kroz zrak, a kao drugo, obožava slatke stvari. U prirodnom okruženju, sposobni su preletjeti 70 metara, s drva na drvo.
Njihova dlaka je sivo-smeđe-plavo-srebrne boje, s crnom crtom, koja se proteže od sredine glave do korijena repa. Njihova dužina je od 16-21 cm, a repić im je dugačak gotovo koliko i tijelo. S obzirom da se radi o noćnim životinjama, imaju izrazito velike oči te jako dobro razvijeno čulo njuha. Uši su im tamnije i bez dlake.


Prosječni životni vijek im je između 12-15 godina, no u domovima većina njih ne doživi preko 8 godina (tačnije 6-8 godina),zbog neadekvatnog držanja.
Godišnje imaju 2-3 legla, sa po 2-3 mladunca. Ženka nosi mladunce otprilike 10 sedmica i ono što nipošto ne smijete prva 3 mjeseca jeste odvajati ih od majke. Nakon 3 mjeseca, ona ih sama počinje odbacivati. Stručnjaci preporučuju da se mladuncu, i kad se odvoji od majke, nabave plišane igračke, koje bi zamijenile blizinu majke.

Ono što je specifično kod ovih životinjica jeste da morate zadobiti njihovo povjerenje, za što će biti potrebno puno strpljenja. No, jednom kad ga zadobijete, on će obožavati biti u vašem društvu. I to na način da će se svojim ljepljivim prstima obožavati "objesiti" na vas ili ušuškati se ispod vaše majice ili u džep. S njim zaboravite na vikanje, kazne i slično, jer ne reaguje na njih i tako ćete sigurno izgubiti njegovo povjerenje. Takođe, zaboravite i na brze pokrete, koji će ih uplašiti, upravo radi njihovog nagona da se u prirodi obrane od predatora.
Ime su dobili zbog sposobnosti da klize kroz vazduh  i zbog slatke hrane pune nektara koju obožavaju. Ovi mali svaštojedi pripadaju torbarima. Šuger glajderi narastu između 16-21 cm, a zanimljivo je da im je rep duži od tijela. Teže od 100-160 grama. Mužjaci su nešto krupniji od ženki. Krzno je obično plavkasto sivo, kod nekih žuto, mrko ili albino (rijedak slučaj). Crne pruge pružaju se od nosa do sredine leđa. Trbuh, grlo i grudi su krem boje. Životni vijek u divljini im je do 9 godina, a u zatočeništvu i do 12. Maksimalna dužina života u zoo vrtu bila je 17,8 godina.

Kavez mora biti dovoljno velik, kako bi se vaš ljubimac osjećao ugodno (51x51x77, 60x60x96 ili 91x61x91).Ove dimenzije su minimum.Veće su bolje. Ne smijete ga držati direktno na suncu ili propuhu, ali morate ga držati negdje gdje će on kroz prozor vidjeti kad je dan, a kad noć, što je jako važno za njihov bioritam. Na dnu obavezno mora biti piljevina, a u njemu igračke, kako mu ne bi bilo dosadno. Higijena im je jako bitna.
Sugar glideri su mali noćni „letači“, od oko 30 cm, od nosa do kraja repa, od čega je samo rep 15cm. Nisu glodari, već su torbari, usko povezani sa koalama i kengurima, koji rađaju novorođenčadi kao fetuse, koji provode oko dva mijeseca u torbi svoje majke.
Veoma su primitivan oblik sisara torbara, porijeklom iz Australije, Nove Gvineje i okoline, čiji se karakterističan izgled nije promijenio više od 114 miliona godina. Nastali su otprilike kada i cvijeće koje stvara nektar – kojim se i dan danas hrane.
Sugar glideri su podložni velikom broju bolesti izazvanim nepravilnom i neuravnoteženom ishranom.
Potrebno im je veoma malo masti, prekomjerno može dovesti do bolesti jetre i katarakte, takođe im je potrebna adekvatna količina ugljenih hidrata. Bez njih mogu da padnu u hipoglikemički šok ili pate od ozbiljnih bolesti po život. Balans između kalcijuma i fosfora mora biti 1.5-2:1,i bez tog balansa su podložni prelomima kostiju, paralizi zadnjih nogu i tetaniji. Današnja ishrana uključuje visok nivo proteina, otprilike 44%, što je oko 2.2 g ili 2200 mg proteina na dan. Previše proteina može dovesti do ozbiljnog oštećenja bubrega i iznenadne smrti zbog otkazivanja bubrega.
Ovo je komplicirana tematika i o njoj više u jednom od narednih blogova.
Sugar glideri su veoma društvene životinje, žive u kolonijama pa samim tim mogu odlično da se povežu sa vlasnicima, ali poželjno ih je imati najmanje dvoje. Lako mogu da zapadnu u depresiju ako se osjete usamljeno, čak i da uginu od nje; počnu da odbijaju hranu, slabije se kreću, većinu vremena prespavaju… Vole da spavaju i borave u mekanim kućicama jer ih podsjećaju na majčinu torbicu, gdje se osjećaju sigurno.
Isto tako možete da ih nosite u svom džepu, a oni će mirno spavati, zbog čega ih još zovu i “džepni ljubimci”. Krzno im je vrlo fina i svilena vuna, toliko mekana i nježna da ne želite da prestanete da ih mazite. Vrlo su živahni noću, ispuštaju mnogobrojne zvukove, od pretećih, upozoravajućih do čavrljanja i predenja.




Nemaju kontrolu nad bešikom tako da piške i kake svuda i stalno.  Zbog toga pamučne torbice i ležaljke se peru s vremena na vrijeme.
Što se tiče ponašanja jako su vesele životinjice, dinamične ali samo noću, prave haos od neurednog jedenja do piškenja i kaknja na sve strane. Kada jedu obično žvaćkaju hranu da isisaju sokove pa pljunu ostatak. Traže pažnju non stop tj. nije životinja koju možete da zaboravite poslije mjesec dva i stalno treba da se radi sa njima i oko njih. Ženke su agresivnije od mužjaka i često štipaju i grickaju.









Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Kunić lavlja glava- karakteristike ovog specifičnog kunića i kako se o njemu brinuti.

LAVLJOGLAVI KUNIĆI-ISHRANA MALIH MAZA.

Ovnoliki-patuljasti-kunic-prava sam maza.