KUNIČI-odgoj i ishrana mladih kunića.

KUNIČI-odgoj i ishrana mladih kunića.
Često je slučaj zabrinutosti da majka kunića nedovoljno hrani svoje mlade, a većinom iz razloga što se vrlo rijetko može vidjeti sam čin hranjenja.
Ovo je normalno ponašanje za domaće kuniće (ali i divlje) jer majka nije sa svojim mladima u gnijezdu kao što to rade kuja ili mačka. Ovaj instinkt sačuvan je od divljih predaka koji su redom bili lovina. Ako majka ostaje sa mladima, kunići to shvaćaju kao privlačenje pažnje predatora. Odrasli kunići imaju svoj karakterističan miris dok je kod mladih on vrlo slabog intenziteta.
Većina majki kunića preko dana ne dolazi provjeravati svoje mlade iako ih posmatra sa sigurne udaljenosti. Hrani ih samo jednom do dva puta dnevno u trenucima kada se osjeća najsigurnijom, što je obično u zoru ili sumrak. Ako vlasnik i/ili ukućani stalno naviruju u gnijezdo, često je slučaj da majka postaje previše uznemirena da bi normalno hranila mlade. 
Dobro uhranjeno mladunče kunića ima dosta proširen trbuščić što je najpouzdaniji znak da ih majka dovoljno hrani. Zatim, topli su na dodir, njihova koža izgleda zdravo, tamno je ružićaste boje i ne pretjerano naborana, mladi mirno spavaju u gnijezdu. No, ako su dosta naborani uslijed dehidracije, hladni na dodir, slabi, plavkaste boje kože, imaju stisnut trbuščić ili čak plaču i puze u potrazi za majkom, znak je da morate intervenisati.Ako su mladi kunići razdvojeni u gnijezdu velika je vjerovatnoća da nisu nahranjeni. U tom slučaju najprije ih treba utopliti, a zatim nahraniti. Mlade možete pregledavati svaki dan kako biste se uvjerili da su nahranjeni, ako mislite da za tim ima potrebe. No prije pregleda svakako pomazite majku kako bi prenijeli njezin miris na svoje ruke, iako je najbolje dirati mlade što manje do onog trenutka kada su sami sposobni izaći iz gnijezda.
Povremeno treba provjeriti i da li majka ima dovoljno mlijeka. Nježno je možete primiti u krilo i okrenuti je naglavačke. Tada možete pregledati bradavice. Trebate osjetiti kako su lagano otečene, a područje oko njih je bez dlake koju je počupala za izgradnju gnijezda ali i da omogući mladima bolji pristup mliječnoj žlijezdi. Lagani pritisak na žlijezdu trebao bi rezultirati izleskom male količine mlijeka ili bistre tekućine. U suprotnom, majku kunića je potrebno odvesti kod veterinara na intervenciju stimulirajućim hormonima za produkciju mlijeka. U slijedećih 24 sata trebala bi proizvoditi normalne količine mlijeka za ishranu mladunaca.
Kod othrane mladih kunića ponekad se javljaju određeni problemi. Mlade i uznemirene majke kunića ponekad napuštaju svoje mladunce iz još nepoznatih razloga. Hranidbeni status majke smatra se najvećim uzrokom ovoj pojavi. Takođe, nije rijetka pojava da majka pojede svoje mlade. Ovo ne čine iz kanibalizma već iz nedostatka određenih hranjivih sastojaka ali ovim ujedno onemogućuju i predatore da pronađu gnijezdo.
Činjenica je da othranjivanje novorođenih kunića ako su ostali bez majke rijetko bude uspješno. Naime, mlijeko majke puno je bogatije hranjivim sastojcima nego bilo koje dostupno (kravlje, kozje i sl.) pa je gotovo nemoguće napraviti formulu koja bi sastavom zadovoljila njihove potrebe za rast i razvoj. Sljedeći problem koji se može javiti kod othrane mladih, a uzrokuje uginuća, je mukoidna upala crijeva. Iako se vrlo rijetko javlja u kunića othranjenih od strane majke, češća je pojava kod othranjenih kunića bez majke i onih koji su odvojeni od majke prije 8. sedmica starosti. Takođe, uzrok je i vjetrovima i nadimanju. Ova upala uzrokovana je prekomjernim namnožavanjem patogenih bakterija u cekumu mladog kunića kada se normalna crijevna mikroflora pokušava uspostaviti. Probavni sustav mladih kunića je sterilan (ne sadrži žive mikroorganizme). 
Kako mladi prelaze sa majčinog mlijeka na krutu hranu, i pH probavnog sustava se postepeno mijenja uz pomoć istovremene promjene sastava majčinog mlijeka. Želudac odraslog kunića ima pH od 1-2 dok je kod tek rođenih mnogo viši.
U desetom danu starosti oči mladih kunića se otvaraju, a tada počinju i s hranjenjem majčinim cekotrofima. Oni pomažu mladima osiguravanje esencijalnih hranjivih sastojaka, a nešto kasnije i uspostavljanju normalne flore probavnog sustava koja je neophodna za metaboliziranje nove vrste hrane. Ovo znači da su jedni uslovi potrebni za probavljanje mlijeka, a drugi uslovi za krutu hranu.
U dobi oko tri sedmice može se početi sa uvođenjem sijena i peleta ali pričekati sa svježim povrćem i voćem. Dovoljno je na dostupnom mjestu ostaviti sijeno i pelete, a oni će ih sami pronaći i početi grickati. Pelete bi uvijek trebale biti svježe, bez dodanih npr. sušenih banana ili sjemenki. Ovo je doba kada kunići sami počinju istraživati hranu za odrasle kuniće tako da je neizbježna situacija koju ste i Vi uočili. Takođe, glavnina ishrane još je uvijek majčino mlijeko.
Kada se mladi počinju odbijati od sise, u dobi 4-6 sedmica, gube zaštitu majčinih mliječnih i probavnih enzimskih reakcija i postepeno razvijaju vlastiti pH probavnog sustava od 1-2. Često do ove dobi sve prolazi bez ikakvih problema. U ovoj kritičnoj fazi njihova života događa se uspostavljanje mikroflore koja probavlja krutu hranu. Stoga je potrebno posebnu pažnju posvetiti ishrani. Ishrana siromašna sa sirovim vlaknima i visokim udjelom zrnaste hrane uzrokuje probavne poremećaje, kako u odraslih kunića tako i u mladih pred odbićem. U zavisnosti o ishrani majke, količini svježe hrane u ukupnom unosu hranjivih sastojaka, zavisi i koja će mikroflora prevladati. Kako je neizbježno kuniće kućne ljubimce hraniti pretežno izbalansiranom krutom peletiranom hranom, na taj način treba pristupiti i ishrani mladih koji "nasljeđuju" mikrofloru probavnog sustava majke. Dakle, da se majka kunića isključivo hrani svježom zelenom hranom (povrćem) mladima bi prenijela mikrofloru koja bi probavljala takvu hranu i ne bi bio nikakav problem hraniti mlade svježim povrćem od odbića. 
Kako mladi počinju sa istraživanjem hrane za odrasle kuniće preporučljivo je nedgledati kvalitet njihove stolice. Na prvi znak mekane i neformirane stolice treba se pobrinuti da pojedu cekotrofe ili vlaknatu hranu (sijeno). U zavisnosti o prehrambenom statusu novorođenih kunića, faktoru stresa i imunološkom sustavu (koji uveliko zavisi o nasljeđu) probavni sustav mladunaca ponekad ne može kolonizirati pozitivnu bakterijsku mikrofloru. Probava je tada zasićena abnormalnom florom što dovodi do nadimanja, gubitka elektrolita i uginuća zbog mukoidnog enteritisa. U ovom slučaju pomažu jedino intravenska infuzija i probiotici.
Da li će mala količina povrća naštetiti Vašem malom kuniću zavisi o mikroflori koja se naselila u njegovom probavnom sustavu. No, ako se radi o malim količinama uz ishranu kao do sada ne bi trebalo biti nikakvih problema, ali svakako se pobrinite da ima dostupniju krutu, peletiranu hranu kako biste izbjegli nepotrebne probleme.
Domesticirani kunići obično, u prirodnim uslovima, othranjuju svoje mlade do otprilike 8 sedmica starosti, postepeno smanjujući učestalost hranjenja sve dok mladi ne izgube interes. Isto je preporučljivo i za kuniće kućne ljubimce.
Vodite računa da se kvalitetno i redovno hrane, nisu pothlađeni i dehidrirani. Ako normalno obavljaju nuždu velika je vjerovatnoća da će osamostaljenje i odrastanje proteći bez ikakvih problema. 

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Kunić lavlja glava- karakteristike ovog specifičnog kunića i kako se o njemu brinuti.

LAVLJOGLAVI KUNIĆI-ISHRANA MALIH MAZA.

Ovnoliki-patuljasti-kunic-prava sam maza.