Afrički patuljasti jež – neodoljiv, neobičan i nezahtijevan ljubimac.

Afrički patuljasti jež – neodoljiv, neobičan i nezahtijevan ljubimac.
Afrički patuljasti jež živi između pet i devet godina, a kao ljubimac preporučuje se ljudima s puno obaveza. Naime, ježevi su noćne životinje koje veći dio dana spavaju
Ježevi osim kao česti gosti vrtova i dvorišta koji rado navraćaju po svoju porciju mlijeka i ostataka ljudske hrane koju redovito dobivaju, sve češće pojavljuju se kao kućni ljubimci.
Za sve vas koji razmišljate o nabavci 'bodljikavog ljubimca' pročitajte korisne informacije.
Ježevi su životinje koje pripadaju porodici sisavaca, a prepoznatljivi su po svom tijelu dužine od 10 do 45 centimetara prekrivenim bodljama koje im u divljini služe za samoobranu. 
U našim krajevima živi europski  jež (Erinaceus europaeus). Važno je naglasiti da on pripada divljini, zakonom je zaštićen i ne smije ih se držati kao kućne ljubimce.
Kao kućni ljubimci najpoznatiji su afrički patuljasti ježevi koji se za tu svrhu ne uzimaju iz prirodnog staništa, već ih se selektivno uzgaja za kućne ljubimce. 
Izgledom su slični europskom ježu, samo kraći ( 17 do 24 cm). Dolaze u raznim varijacijama boja, uključujući albino patuljaste ježeve.
Afrički patuljasti jež kao kućni ljubimac živi između pet do devet godina, a preporučuje se ljudima s puno obaveza. Naime, ježevi su noćne životinje koje veći dio dana spavaju, a sve uključujući i igru obavljaju noću.

Ježa je moguće vrlo brzo dresirati, a socijalizacija je posebno važna. Polako i nježno treba ga privikavati na dodirivanje, maženje i prepoznavanje ljudskog glasa i mirisa. Sve će ići puno brže i lakše uz pomoć poslastica. Kada se na njega navikne vlasnika će slijediti poput psa ili mačke.  Savršeni su ljubimci za zaposlene ljude koji preko dana rade, a predvečer se žele opustit uz svog ljubimca.
Unatoč svemu navedenom ježevi nisu ljubimci za djecu. Više je razloga. Kao prvo to su noćne životinje koje ne vole da ih se preko dana budi i ometa njihov ritam. 
Svatko tko namjerava nabaviti ježa mora znati da će njegov ljubimac tijekom noći raditi buku. Zato se ne preporuča djeci niti osobama koje nisu 'noćne ptice' odnosno osobama koje ne podnose noćnu buku.
Životinje su to koje imaju urođeni strah od predatora (uključujući čovjeka). Na grubu dječju igru i nagle pokrete odgovorit će obranom odnosno ubodom koji može biti bolan.

Jež je zdrav ako: 
nema podbradak ( to je znak da nije bucmast)
oči su široko otvorene, pogled jasan, bez suza i krmelja 
ima vlažan nos
nema dugačke nokte
na koži i nogama nema oteklina, vidljivih ozljeda, čireva i sličnih simptoma koji ukazuju da je jež zanemarivan.

Ježevi su samotnjaci i ne preporučuje se držati ih u paru (osim u vrijeme parenja). Kao i kod svih drugih ljubimaca i kod afričkih patuljastih ježeva vrijedi pravilo: Što veće to bolje! 
To znači da kavez mora bit dovoljno velik da u njega stane kućica za spavanje ili dovoljno stelje u kojoj će si jež iskopati 'rupu' za spavanje, dvije hranilice ( suha i mokra hrana), pojilica i kotač za trčanje.
Ježevi su dobri penjači pa im unutar kaveza to također trebate omogućiti, kao i postaviti nekoliko igračaka poput tunela. 
Gdje smjestiti kavez? Na mirno mjesto koje se ne nalazi na propuhu i nije direktno izloženo suncu. 

U prirodi ježevi jedu kukce, crve, gliste, puževe, korijenje, razne bobice i ostalo bilje. Vlasnici ježeva kućnih ljubimaca najčešće ih hrane kvalitetnim suhim hranama za mačke koje su po svom sastavu najsličnije hrani za ježeve. 
Hrana je to bogata proteinima (meso), ali redovito im treba davati raznoliko voće i povrće ( rajčica, špinat, mrkva, brokula, dinja,zelena papriku, dinja, grašak, maline, borovnice, lubenicu, tikvice). 
Svojim ljubimcima možete davati jaja i posni sir, ali izbjegavajte mlijeko, kekse, čokoladu i ostale ljudske slastice.
Ježevi su aktivne noćne životinje kojima treba omogućiti sve što i drugim kućnim ljubimcima. Osim kvalitetne prehrane to podrazumijeva puno kretanja unutar i izvan kaveza. Ako im to ne omogućite vaš jež imat će problema s viškom kilograma. 
Kako bi izbjegli hibernaciju (koja ih može ubiti) ježeve držite na sobnoj temperaturi, između 18 i 22 stupnja Celzijevih. Izbjegavajte propuh i direktno izlaganje suncu.



Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Kunić lavlja glava- karakteristike ovog specifičnog kunića i kako se o njemu brinuti.

Ovnoliki-patuljasti-kunic-prava sam maza.

LAVLJOGLAVI KUNIĆI-ISHRANA MALIH MAZA.