JEŽIĆ-on je toliko mali i sladak, da će vam sigurno pasti na pamet da ga možda uzmete kao kućnog ljubimca.To su predivna mala stvorenja koja od čovjeka ne traže mnogo. Vrlo su umiljati i dragi.

JEŽIĆ-on je toliko mali i sladak, da će vam sigurno pasti na pamet da ga možda uzmete kao kućnog ljubimca.To su predivna mala stvorenja koja od čovjeka ne traže mnogo. Vrlo su umiljati i dragi.
Ježevi su vrlo drage i korisne životinje. Imate li ih kao redovne posjetioce u vrtu, oslobodit će vas puževa, zmijskih jajašaca, ličinki raznih insekata i raznih drugih napasnika koji mogu štetiti vašem vrtu. Kad u dvorištu imate ježa, ne morate koristiti toliko pesticida i insekticida. Ježevi spadaju u porodicu sisara i ima ih 25 različitih vrsta. Pripadaju redu insectivora (kukcojeda) zbog čega ih vrtlari jako vole.U hladnijim krajevima ježevi spavaju zimski san, a na proljeće ženka ježa okoti 4 do 5 mladunaca. Ježeve bodlje zapravo su otvrdnute dlake, a mladunci se rađaju s mekim bodljama koje tek kasnije postaju čvrsta i učinkovita zaštita.
Ježevi najčešće stradavaju pod kotačima automobila, zatim zbog trovanja otrovima za štakore, a mogu ih pojesti i veće životinje. No maleni jež je hrabra životinjica pa je potrebno lukavstvo da bi se pobijedio. Kad je u opasnosti, jež se smota u malu bodljikavu kuglu i na taj način se brani od napasnika. Međutim, lisice imaju lijek za ježevu obranu. Pomokre se po ježevima, zbog čega se oni otvore iz sklupčanog položaja i otkriju meki, ranjivi trbuh.
Ako nađete maloga ježa koji je ostao bez mame, možete ga pokušati othraniti i vratiti natrag u prirodu. No prije nego ga uzmete u ruke, svakako ih prvo operite jer su mali ježevi vrlo osjetljivi na neke bakterije koje možemo imati na dlanovima. Bebu ježa treba utopliti termoforom ili električnim grijačem, a ako je jako mali u početku ćete ga hraniti mlakim mlijekom tako da komad krpice umačete u mlijeko i dajete mu da siše ili ga hranite pomoću plastične šprice. Kad malo ojača, možete mu ponuditi salatu, jabuku, pa i kukce.
Čime je moguće hraniti ježa iz bašte... 
Hrana za kućne ljubimce, bazirana na mesu je sasvim dobra. Što je suvlja to bolje pošto to povoljnoutiče na oštrinu njihovih zuba. Izbegavajte jeftinije vrste briketa za pse i mačke pošto su lošijeg kvaliteta i sadržaj mesa je jako mali. Ukoliko imate problem da ostavljenu hranu jedu mačke, pomješajte je sa nezaslađenim muslima ili žitaricama. Takođe, možete koristiti i hranilicu, dovoljno visoku da jež može da se u nju uvuče i dovoljno nisku da mačka ne može da dohvati hranu. Što se tiče tečnosti najbolje je da ježevima ponudite čistu vodu.Ne ostavljajte im hljeb ili mlijeko pošto ta hrana kod ježeva izaziva dijareju.
Bolesni, povrijeđeni ili mladunci ježa koji su slučajno ostali izvan jazbine su veoma podložni hipotermiji. Kada im temperatura padne, postaju nezainteresovani i ne uzimaju hranu što im samo dodatno pogoršava stanje. Tresenje i neobično kretanje je znak hipotermije. Dok se šire na suncu može izgledati kao da se sunčaju ali oni zapravo pokušavaju da prikupe što više toplotne energije. 
Ukoliko ih primjetite u ovom stanju, možete im pružiti pomoć stavljanjem u kutiju ispod koje bi bila flaša sa toplom vodom kako bi djjelimično povratili normalnu tjelesnu temperaturu. Kada se jež razmrda, vratite ga na mjesto u bašti gdje ste ga pronašli.
Vijreme hibernacije (zimskog sna) zavisi od više faktora, a najviše od vremenskih uslova. Kada postane jako hladno, ježevi padaju u zimski san pod uslovom da su zdravi i da su nakupili dovoljno masti u tijelu. Ovo prije svega pošto nestaje hrana kojom se u prirodi hrane. U Evropi ovaj period najčešće nastupa u novembru, a završava se u martu. Ukoliko je jesen toplija, oni duže ostaju, a ako proljeće stigne ranije, i ježevi će ranije izači iz svojih jazbina. Tokom zimskog sna, jež se nekoliko puta probudi i ako ga tada primjetite bilo bi dobro ponuditi mu hranu i vodu.
Ježevi mlađi od godinu dana moraju imati najmanje 500-600 g kako bi imali dovoljno masnih rezervi za usjpešnu zimsku hibernaciju. Stariji ježevi moraju biti još teži Ako nisu dovoljno zdravi ili dovoljno teški, ježevi neće spavati zimski san. Ukoliko ih vidite u jako hladnim mjesecima, ostavite im pored ulaza u jazbinu hranu pošto njihove prirodne hrane u tom periodu ima jako malo.
Jež je sisar. Postoje dvije vrste ježeva, evropski koji je zakonom zaštićen i afrički koji je najčešće držan kao kućni ljubimac. Ježevi jedu insekte ali mogu da jedu razne životinje i biljke.Uglavnom većinu dana provedu spavajući jer su ježevi noćne životinje.
On je toliko mali i sladak, da će vam sigurno pasti na pamet da ga možda uzmete kao kućnog ljubimca.
Afrički patuljasti jež izuzetno je simpatičan i nezahtijevan kućni ljubimac koji preko dana većinu vremena spava, a aktivan postaje tek uveče. 
Jeevi kao ljubimci.Na ljude prvo reaguju odbrambeno - sklupčaju se i ispuštaju zvuk sličan šištanju - ali mogu se pripitomiti nakon što se naviknu na miris vlasnika.
Ježevi su najprepoznatljiviji po svojim dugim bodljama. Te duge bodlje su ustvari duge, šuplje dlake koje mu služe za odbranu.
Sami ste sigurno videli sklupčanog ježa u jednu bodljikavu lopticu, taj položaj mu omogućava da se zaštiti od raznih napada.
Bodlje uglavnom imaju bijele vrhove dok im je donji dio braon boje. Zahvaljujući ovom spoju boja jež ima dobru kamuflažu kada je u prirodi.
Ježevi takođe mogu biti braon boje, crne, sive, krem i čak albino ili mogu imati neku kombinaciju ovih boja.
Afrički patuljasti jež je najzastupljeniji kao ljubimac. On može porasti od 17 do 24 cm.
Četiri do šest godina mu je normalan životni vijek, ali držan kao ljubimac može da doživi i deset godina.
To su predivna mala stvorenja koja od čovjeka ne traže mnogo. Vrlo su umiljati i dragi. Vlasnika i ostale ukućane prepoznaju po mirisu i nikada ne podignu svoje bodlje tako da ih možete bezbrižno maziti kao mačke. Prostor za držanje može biti obični kavez za zamorce, slobodno se kreću po kući i vraćaju u svoj kavez gdje se hrane i spavaju. Izuzetno su čiste životinje i za sobom ne ostavljaju bilo kakav miris. Malo su zahtjevnije, ako se o zahtjevnosti uopšte može govoriti, u vezi održavanja temperature, jer se radi o afričkim životinjama kojima je potrebna određena toplina, ali ništa ekstremno, sasvim im je dovoljna temperatura doma u kojem borave.
On je veoma aktivna životinja, najaktivnija je noću, zato je najpogodniji ljubimac za ljude koji su uveče kući.
Pošto je jež veoma aktivan njemu je potreban veliki kavez, posut steljom kako bi jež mogao da se ukopava. Ježu je veoma bitna njegova sigurnost zato se preporučuje da se u kavez , u jedan ugao ubace krpe ili kućice gdje će se on osjećati sigurno i mirno i gdje će spavati.
Takođe u svom kavezu mora imati krug za trčanje, razne igračkice i neka mjesta za penjanje pošto su ježevi odlični penjači.
Ježevima se mora obezbijediti i mjesto van kaveza kako bi mogao da se kreće i istražuje. To mora biti sigurno mjesto gdje neće moći da se povrijedi ili da pobjegne.
Preporučuje se da se u kavez postave dvije posudice za hranu jedna za vlažnu druga za suvu, i naravno pojilica. Neki ježevi neće znati odmah da piju iz pojilice pa se ispod pojilice postavlja i posudica sa vodom.
Najviše im prijaju temperature između 18 i 22 °C, a treba izbjegavati niske temperature kako ne bi upao u zimski san i hibernaciju.
Možda ovo niste znali, ali plašljivi jež koji u prirodi u istraživanje kreće samo noću kada je sve tiho i mirno, može biti vrlo zanimljiv kućni ljubimac.Ježići su veliki hit u mnogim evropskim zemljama. 
Iako su isprva malo plašljivi, ježića možete naučiti da radi razne akrobacije na kotačima, da vas zabavlja svojom malom njuškicom i da vam bude vjeran prijatelj, baš poput svakog drugog kućnog ljubimca.
Ježići zahtijevaju sličnu brigu kao i zamorci i miševi. Moraju imati svoj prostor za spavanje i obavljanje nužde, a vole i istraživati po kući, pa se često negdje zavuku i sakriju.
Ježica ih nosi 28 do 35 dana i okoti od jednog do šest mladih.
Bodlje,ponekad, znaju biti itekako opasne. Ako ih neko iznenada dodirne, hitro se sklupčaju, pušu, i upozoravaju na opasnost, no ako dodirivanje ne prestaje poskoče i ubodu instinktivno, kao kad se brane od grabežljivca. Zbog toga je potrebno ispod njih lagano podvući ruku.
Vrlo brzo se privikavaju na novog vlasnika, po mirisu i koraku, a nakon toga hodaju za njim po kući kao pas ili mačka. Vole se kupati, vole pažnju i igru... Osim piljevine, hrane i vode, nemaju zahtjeva, a ne trebaju ni veliki prostor.
Jež je noćna životinja, preko cijelog dana spava.Predveče se budi i spreman je za igru kada se vlasnik vrati s posla. Nije problem ni ishrana. U nedostatku izvornih insekata i kukaca, jednom dnevno, hrane se (doduše najkvalitetnijom) suhom hranom za mace - koja ima idealan omjer bjelančevina, ugljikohidrata, masti, minerala i vitamina, no mjesečno pojede samo kilogram hrane. U punoj veličini dosežu oko 450 grama.
Mogu doživjeti osam godina, ako se drže po predviđenim standardima. Zadnjih godina, interes za simpatične „bodljikave lopte" sve je veći.
U Velikoj Britaniji, afrički ježići su super hit bogatih žena nogometaša koje ih, kao ljubimce, nose u torbicama. Za razliku od zaštićenog europskog ježa, koji se ne smije držati u kući, afrički nije zaštićena vrsta i idealan je za kućnog ljubimca.
Jež u pravilu sam održava svoje tijelo i čisti ga lizanjem i trljanjem. Voda nije štetna, ali sam čin kupanja može biti stresan za ježa. Izbjegavajte kupanje ako se ježić uspije sam očistiti ili ga eventualno obrišite vlažnom krpicom.
Pripitomljavanje ježa treba biti postepeno i strpljivo. Za početak, ježić se treba naviknuti na vaš dodir. Bilo bi dobro da ga prvih par dana, primate u ruke zamotane tankim ručnikom. Zatim ga, nježno i oprezno, uzimite u oprane ruke. Ježevi imaju istančan njuh pa ih različiti mirisi (drugi parfem i sl.) mogu zbuniti. Tvdoglavijim ježićima možete u kavez staviti svoju majicu kako bi se navikli na vaš miris. Osim mirisa, ježevi imaju istančan sluh pa će prepoznavati i vaš glas. U procesu zbližavanja im nježno i tiho pričajte. Stavite ga u krilo i ponudite mu omiljenu poslasticu. Pritom ga možete nježno dirati po leđima, odpozadi prema naprijed do njuškice, sve dok se ne prestane smotavati u kuglicu i puhati. Taj proces može trajati sedmicama.
S vremenom, ježić će vam dopustiti da ga mazite i po dijelovima bez bodlji - njuškici, licu, nožicama i trbuhu.
Kad steknete njegovo povjerenje, ježić će postati vrlo umiljat, šetati će uz vas i po vama i pratiti vas.
Svakako se bavite ježićem rano naveče, kad je budan, jer pospani ježevi znaju biti nervozni pa je pripitomljavanje znatno otežano.
Ježevi su svejedi, ali su osnova njihove prehrane - insekti. U prirodi se hrane crvima, skakavcima, cvrčcima i glistama. Ukoliko ste u mogućnosti ponuditi im ovakav obrok, pripazite da to budu samo oni primjerci kukaca koji žive na nezagađenim područjima. Dakle, nikako na prostorima ili livadama uz saobraćajnice i slično.
Obzirom da je afričkom ježu u kućnim uslovima teško osigurati idealno izbalansiran obrok iz prirode, preporučuje se ishrana gotovom hranom za mačke superpremium kvalitete. Jedino takva hrana ježu pruža kvalitetan izvor bjelančevina, neophodan za njegov metabolizam. Svojeg ljubimca povremeno možete nagraditi živom hranom (crvićima i cvrčcima) koji su u ponudi u trgovinama kućnim ljubimcima.
Ishranu možete obogatiti voćem i povrćem u manjim količinama: rajčica, špinat, mrkva, endivija (izbjegavajte povrće koje nadima), banana, naranča, dinja, jabuka. Ježiću ponudite i kuhano jaje ili svježi posni kravlji sir. Ježevi su jedni od kućnih ljubimaca sklonih debljanju, pa ne treba pretjerivati s količinom hrane u obroku.
Najbolji način održavanja vlastitog, ali i zdravlja ježa, je preventiva. Najlakši i najučinkovitiji način je održavanje higijene. Nakon kontakta s ježom treba oprati ruke, redovno čistiti i održavati kavez, voditi računa da pripremanje hrane za ježa bude odvojeno od pripremanja hrane za vas te onemogućiti kretanje ježa po kuhinji ili kupaoni. Ježeve često napadaju buhe (pripazite imate li i druge kućne ljubimce). Ako primjetite nametnike, posavjetujte se s veterinarom.
 Izgled zdravog ježa:
· živahan je noću i ima dobar apetit
·oči mu nisu suzne i krmeljave
·nokti mu nisu predugački
·ima vlažan nosić
·nema otekline ili vidljive povrede
U prirodnim uslovima ježevi imaju jedno do dva legla u toku godine. Ženke nose mlade oko mjesec dana, a broj mladunaca u leglu je od 4 do 6 ježića. Mladunci napuštaju leglo nakon 6-te sedmice života.
Jež je individualac i bit će zadovoljan ako je sam. Ukoliko imate i druge kućne ljubimce, trebate pripaziti na ježića. Npr., psi su im prirodni neprijatelji. Na vas će se ježić priviknuti i uživati će u vašoj brizi za njega. 
Ježevi su sisari, kukcojedi, čija su prepoznatljiva karakteristika - bodlje na leđima. One su njihova prirodna odbrana, pa ako ježić osjeti opasnost, sklupčati će se u malu bodljastu lopticu. Trbuščići su im prekriveni mekanim, laganim krznom.
Od čula, najrazvijeniji su im njuh i sluh pa mogu prepoznati i najmanji šum.
Vole samoću, nemaju neugodan miris i nisu zahtjevni. Ježevi su noćne životinjice, preko dana uglavnom spavaju pa su idealni za zaposlene osobe koje se navečer žele opustiti uz svojeg ljubimca.
Po karakteru, i mužjak i ženka su jednako dobri kućni ljubimci. Glasaju se smiješno i neobično, što podsjeća na dahtanje, grebanje, kliktanje i puhanje. Nisu agresivni te ćete ih uz malo strpljenja moći pripitomiti.Nuždu vrše u jednom uglu kaveza. Ne preporučuju se kao ljubimci maloj djeci.

Kavez za ježa bi trebao biti što veći, minimalno 80 x 50 x 45 cm, jer se te životinjice u svoje aktivno vrijeme puno kreću.
Dubina kaveza je važna jer vole rovariti i ukopavati se. Iz tog razloga, kavez treba biti bogato prostrt steljom (piljevina, slama, sijeno).
U kavez za ježa treba postaviti dvije posudice za hranu: jednu za suhu, drugu za vlažnu hranu te posudicu/pojilicu za vodu. Ako ćete nabaviti pojilicu, dok se vaš ježić ne nauči piti iz nje, ispod pojilice postavite i posudicu s vodom.
Svojem ljubimcu u kavez svakako stavite kućicu za skrivanje. To može biti i cijev (nabavljena u trgovini za kućne ljubimce) ili krpa ispod koje će ježić spavati i gdje će se osjećati sigurno. Nabavite mu i kotač za trčanje i osigurajte mjesta za penjanje, iznenaditi ćete se kako su dobri penjači i trkači.
Ježiću osigurajte i svakodnevnu šetnju van kaveza. Osigurajte prostoriju i uživajte u njegovim istraživačkim pohodima.
Za afričke ježeve je idealna sobna temperatura (18-22°C). Pri niskim temperaturama, ježevi spavaju zimski san.
Kavez treba redovno čistiti i održavati.

Afrički patuljasti ježevi se danas uglavnom uzgajaju u zatočeništvu.
Ovalnog su oblika, vrlo kratkog repa i kratkih nožica, veličine od 17 do 24 cm. Najčešće su tamnosmeđe boje s bijelim vrhovima bodlji, iako postoje i bijele vrste.
U prirodi im je životni vijek od 2 do 3 godine, a u zatočeništvu, uz pravilnu njegu, dožive od 6 - 10 godina.

 

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Kunić lavlja glava- karakteristike ovog specifičnog kunića i kako se o njemu brinuti.

Ovnoliki-patuljasti-kunic-prava sam maza.

LAVLJOGLAVI KUNIĆI-ISHRANA MALIH MAZA.