Feretke su lijepi, veseli i zahvalni, maleni razigrani kućni ljubimci, neprave veliku buku, oglašavaju se vrlo tiho,ali su i velika odgovornost.



Feretke su lijepi, veseli i zahvalni, maleni razigrani kućni ljubimci, neprave veliku buku, oglašavaju  se vrlo tiho,ali su i velika odgovornost.


FERRET – AFRIČKI TVOR (PITOMI TVOR)-Feretka
(lat. Mustela putorius furo)
Porijeklo arfičkog tvora vodi od domestificiranog europskog tvora (Mustela putorius). U SAD-u nalaze se na trećem mijestu po zastupljenosti kućnih ljubimaca odmah iza pasa i mačaka. One spadaju u domaće, a ne divlje zivotinje i ne smiju se puštati u prirodu jer u njoj neće sami opstati.
Feretke su lijepi, veseli i zahvalni kućni ljubimci, ne prave veliku buku, oglašavaju  se vrlo tiho,ali su i velika odgovornost. Vrlo okretne, spretne i inteligentne životinje koje  brzo uče. Njihovo držanje od vlasnika zahtijeva veliku pažnju , puno ljubavi, slobodnog vremena ali i novca. Ne preporučuju se kao kućni ljubimci djeci ispod 10 godina starosti, ljudima koji često nisu kod kuće i nemaju dovoljno slobodnog vremena. S feretkama se potrebno baviti i družiti, igrati i zabavljati. Svu vašu pažnju vrati će vam i više nego dvostruko, a ako imate više od jednog – veselju i zabavi nikad kraja.
Feretka ima duguljasto i elastično tijelo obraslo mekanim krznom s kratkim i vrlo pokretnim nogama. Rep dugačak i obrastao krznom. Glava im je više četvrtasta, a njuška tupastija  pa se po tome razlikuju od kuna, uši su male i mekane, očnjaci su jaki, oštri, čvrsti sa jakim ugrizom. Njuh im je nevjerovatan, vid slab kao i sluh.
Dužina im je od 30 do 45 cm (bez repa) što varira zavisno od pola. Mužjaci su po  pravilu duplo veći i teži od ženki. Tezina muzjaka je oko 1,5-1,8kg a zenke 0,6-1kg.
Najčešće se pojavljuju u dvije osnovne boje: sable (varijacije smeđe i crne boje krzna i crne oči) i albino (potpuno bijelo krzno i crvene oči). Postoje još u nekoliko boja i to: black sable, champagne, chocolate, cinnamon, dark-eyed white i dr.
Životni vijek ovih životinja je od 6-10 god. zavisno o brizi koja im je pružena od strane njihovih vlasnika. Izrazito su privržene vlasniku.
Tvorovi spavaju od 16-20 sati dnevno što predstavlja njihovu normalnu životnu aktivnost. Ostatak vremena provode u igri i zabavi. Obožavaju igru i glupiranje. Odlični su u igrama skrivača, odnošenja i skrivanja raznih stvari do kojih dođu. Od svojih vlasnika traže uključenje u igru. Iz kaveza ih  treba puštati svakodnevno na slobodu , najmanje 3 sata dnevno s njima provoditi kvalitetno vrijeme.


Komuniciraju potem zvukova i pokretima tijela. Lako se odredi u kakvom su raspolozenju.
Tokom spavanja tvorovi imaju opušteno i mlitavo  tijelo, imaju čvrst san i nemojte ih  buditi jer vrlo često sanjaju.
To su osjećajne i inteligentne životinje. Tvor se pridržava na način da se jednom rukom uhvati  ispod prednjih nogu, a drugom rukom pridržavaju zadnje noge. Prilaziti mu treba lagano i bez naglih trzaja i vike. Kad se privikne na vlasnika, sam će tražiti od vlasnika da  ga mazi. Dok je tvor u rukama s njime se ne smije igrati, mora naučiti da su ruke mijesto za maženje i izmjenjivanje nježnosti.
Koristiti poslastice kao nagradu za dobro ponašanje.
Feretku treba  držati u kavezu što većem to bolje. Idealne mjere kaveza su: 60x60x80 cm, a  preporuka je  više spratova. Merdevine trebaju biti od drveta ili plastike. Nisu ljubimci koji mogu cijeli dan biti u kavezu. Na vrata kaveza obavezno se moraju staviti dodatne zaštitne bravice jer će  vrlo brzo pronaći način kako da otvori vrata . Kavez treba biti opremljen hranilicom, pojilicom (može i ona za glodare), WC-om, ležaljkom i ugodnim krevetom(od pamučne tkanine), voli se uviti u nju.
Feretke nisu glodari i neće glodati kablove i i razne žice, ali će se igrati sa njima i probati ih sakriti.
Feretke imaju specifični miris,a sterilisanjem i kastriranjem se gubi taj miris. U vrijeme parenja miris je intenzivniji. Kako spadaju u porodicu tvorova ponekad znaju upotrijebiti i svoje analne vrećice odnosno ispustiti «smradac». To će najčešće napraviti kada su prestrašeni, ljuti, uzbuđeni ili slučajno u snu.Tvorovi se ne smiju kupati često, samo dva do tri puta godišnje, čestim pranjem njihova koža počinje lučiti više masnoće što utiče na kvalitet i opadanje dlake i većim zaudaranjem. Prilikom kupanja koriste se šamponi namijenjeni za njih ili šamponi za malu djecu. Pošto imaju tjelesnu temperaturu višu od naše, voda u kojoj se kupaju treba biti jako topla tako da je nama skoro prevruća.
Noktiće-kandze im treba redovno rezati. Prilikom toga važno je pripaziti na žilu u kandži koja je crvene boje i lako uočljiva budući da su kandže prozirne. Nepodrezane kandže predstavljaju  veliki problem jer će se početi listati i trgati, pa će se  njima zakačiti za svaki predmet. Uši se obavezno moraju čistiti redovno zbog velike mogućnosti nakupljanja i stvaranja gnjida ,jednom u dvije nedjelje. Za to se koriste preparati za čišćenje ušiju životinja.


Tvorovi se linjaju dva puta godišnje, u proljeće i jesen, pa ih je tada potrebno četkati. Ukoliko se drže u stanu u kojem je centralno grijanje proces linjanja može kasniti pa je potrebno ovu činjenicu imati u vidu.
Feretke su pametne životinje i  treba ih učiti da nuždu obavljaju kao i mace u posebnu posudu za to namjenjenu-WC. Takođe se koristi i pijesak za mace. Ukoliko posudu ne koristi za obavljanje nužde, u pijesak je potrebno staviti komadić fekalije ili mokraće kako bi ga miris naveo  da  ubuduće tamo obavlja nuždu.
Tvorovi su ludi za svim vrstama igračaka. Idealne igračke su: papirne vreće, razne kutije, loptice od špage, ping-pong i tenis loptice, razne igračke za mačke napravljene od tvrde plastike, skvičave igračke i slično. Tvorovi obožavaju igre skrivača i zadirkivanja i uključuju vlasnika u njihovu igru. Tvor se može naučiti i nekim trikovima kao što je da prosi, da se kotrlja ili da dođe na poziv . Za ovakvo učenje potrebno je vremena i puno nagrađivanja, ali isto će doneti veliko zadovoljstvo.
Tvor se može izvoditi u šetnju izvan prostora u kojem boravi. Pri tome treba obavezno povodac namjenjen tvorovima ili malim mačićima. Tokom šetnje  neće hodati uz nogu vlasnika kao npr. pas, već će htjeti zaviriti gdje god to može. Obožavaju snijeg pa se mogu izvesti na snježne igrarije.


Oni su mesojedi. Hranite ih sirovim ili kuvanim pilećim ili ćurećim mesom, to zavisi o tvoru i njegovim prehrambenim navikama. Mogu se hraniti hranom namjenjenom samo njima. Možete im davati i kvalitetnu hranu za male mačiće.Bitno je da njihova hrana sadržti više masnoća (min 22%)  i proteina (min. 34%). U ishrani se ne smije  koristiti hrana za pse,slatkiši, velika količina voća i mlijeko takođe treba izbegavati. Sviježa voda i hrana trebaju im biti dostupne 24 sata. Kao nagradu, ali i za trening, koriste se razne poslastice ( koje nisu hrana i ne smeju se davati u velikim količinama) namjenjene njima,a u nedostatku možete koristiti poslastice za mace. Kao i mace oni imaju potrebu da izbace dlaku pa koristite  malt pastu.
Bilo koja promjena u njihovom ponašanju kao što su neaktivnost, odbijanje hrane ili promjene na krznu znak su da nešto nije u redu sa zdravljem životinjice i potržite veterinara.Što se tiče zdravlja mogu oboljeti od ljudske gripe i prehlade. Teško podnose vrućinu i najčešće njihove bolesti su: štenečak(100% smrtnost) zato ih obavezno vakcinišite, crijevna začepljenja (često pojedu ili progutaju nešto), bolesti nadbubrežne žlijezde i poremećaj šećera u krvi.Vakcinacija protiv bjesnila je potrebna samo ako ga nosite preko granice.

Ako se ne želite baviti razmnožavanjem tvorova savjet je kastraciju oba pola zbog neprijatnih mirisa i kod ženki promjena raspoloženja pa i smrt. Ako pak se odlučite na taj korak, ženke počinju tjeranje prvo proljeće ili ljeto poslije svog rođenja. Sam graviditet traje 41-42 dana. Broj mladunaca u leglu može varirati od 2-14. Mladunci su po porodu goluždravi, bez zuba, slijepi i gluvi i u potpunosti zavise od majke. Nakon 5-6 nedjelja počinju samostalno jesti i to je razdoblje kada  sa njima treba početi raditi na upoznavanju okoline, na ljudski dodir i učenje korištenja WC-a.  Sa 8 nedjelja mladunci su u potpunosti spremni na odvajanje od majke, samostalno jedu i piju, te su spremni za upoznavanje s novim vlasnicima.
Nekastrirani i nesterilizirani tvorići imaju intenzivniji miris. Ako su jako prestrašeni ili ljuti ispustiti će svoj "smradac" ali ne onakav kako to pravi skunk tvorovi rade.

WC obavljaju u pijesak no ne sa stopostotnim učinkom kao mačke. Moguće su "nezgodice" u nekom od čoška sobe, ali to se da naučiti kad se bavite sa životinjom.
Npr. Prije nego izađu iz kaveza, odmah poslije buđenja, idu na WC koji je u kavezu (s pijeskom). U svojoj sobi imaju na nekoliko mjesta još WC-a (bez pijeska), a u ostalom dijelu stana nemaju pa ih češće kontrolišete. Od malena ih se treba priviknuti na WC i pijesak i onda su "nezgode" rjeđe (npr. kod igranja).
Stavlja se pijesak za mačke, ali onaj dust free. Tvorići vole kopati pa to rade i sa čistim pijeskom u WC-u. Ako pijesak ima previše prašine ona im ulazi u nos i šteti disajnim putevima.









Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Kunić lavlja glava- karakteristike ovog specifičnog kunića i kako se o njemu brinuti.

Ovnoliki-patuljasti-kunic-prava sam maza.

LAVLJOGLAVI KUNIĆI-ISHRANA MALIH MAZA.